wtorek, 22 maja 2018

Ożarów,Kocilew, Kadłub, Wierzbie 20 maj 2018

Korzystając z ładnej pogody wybrałem się na krótką wycieczkę.
Ożarów-wieś w województwie łódzkim w powiecie wieluńskim w gminie Morsko, 12 km od Wielunia. Pierwsza wzmianka o wsi Ożarów pochodzi z  6 maja 1381 roku, a zamieszczona została w akcie lokacyjnym Wierzbia rozdzielającym granice między obiema wsiami.
Przyjechałem do Ożarowa do Muzeum wnętrz dworskich znajdującym się w drewnianym dworze z 1757 roku. Dwór wybudował Władysław Bartochowski, skarbnik sieradzki (1734), łowczy (1735), kasztelan wieluński (1760), dowodem na to są zachowane rzeźbienie na belce stropu jadalni, które głosi datę budowy dworu – 1757 oraz litery L.R. – pierwsza odpowiadająca imieniu Władysława (łac. Ladislaus), druga – nazwie herbu Rola.  Po 1945 r. Dwór wraz z parkiem i lasami przeszedł pod kierownictwo Okręgowego Zarządu Lasów Państwowych w Łodzi.  Od 1981 r. mieści się tutaj muzeum. Architektura dworu została oparta o późnobarokowe założenia budownictwa dworskiego. Dwór ma konstrukcję zrębową wykonaną z modrzewiowych bali osadzonych na kamienno-ceglanym fundamencie. Plan dworu tworzy prostokąt, do którego przylegają na rogach cztery alkierze nie wychodzące poza lico elewacji bocznych. Dwór jest zwieńczony dachem łamanym polskim krytym gontem.                                      
                                      Tak wygląda dwór z zewnątrz.







Kilka zdjęć z wnętrza dworu.
















Następnym punktem wyjazdu był wiatrak w " koźlak " w Kocilewie, koło Ożarowa.
Rozmiary skrzydeł wiatraka: średnica zataczanego przez nie okręgu to ok. 17 metrów, a ich powierzchnia ponad 50 m². Wiatrak w Kocilewie niedaleko Ożarowa, wybudowany został staraniem rodziny Kowalskich w roku 1914. W  roku  1996  Witold Kowalski przekazał wiatrak Muzeum Wnętrz Dworskich  (z zastrzeżeniem, że nie może być przeniesiony w inne miejsce oraz po rekonstrukcji ma być udostępniony do zwiedzania oraz spełniać funkcje dydaktyczne).








Zdjęcia z wnętrza wiatraka.

W czasie oczekiwania na otwarcie Dworu i wiatraka pojechałem zobaczyć dwa kościoły. Pierwszy w miejscowości Kadłub drugi w Wierzbie.
Kościół w Kadłubie pochodzi z XVI wieku. Jest to orientowany kościół jednonawowy, późnogotycki, konstrukcji zrębowej, wybudowany z drzewa modrzewiowego.
We wnętrzu głównie wyposażenie barokowe - ołtarz główny z 1723 roku i dwa ołtarze boczne z XVIII wieku oraz ambona z XVII wieku.









Kościół w Wierzbie.

Kościół w Wierzbiu wybudowany został na początku XVI wieku. Jest kościołem drewnianym jednonawowym  o konstrukcji zrębowej. Niestety kościół był zamknięty nie mogłem zobaczyć go w środku.



Dzwonnica przy kościele.

Wyjazd udany pomimo tłumów zwiedzających. W niedzielę dwór i młyn były otwarte w ramach Nocy Muzeów.




























2 komentarze:

  1. Śliczny wiatrak <3. Czekam na więcej wpisów z dalszych podróży ;) .

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo fajna relacja z wyprawy kamperem, Też myślę o kamperze

    OdpowiedzUsuń