środa, 17 lutego 2016

Kórnik - sierpien 2015

 
Kórnik 28-30 sierpień 2015.
Tym razem jadę do Kórnika. Zatrzymałem się na kampingu OSiR tanio, ładnie, czysto. Z kampingu do zamku można dostać się n dwa sposoby: pieszo, lub stateczkiem, który odpływa z molo przy kampingu i dopływa niedaleko od pałacu.
Pierwsze wzmianki o mieście Kórnik pochodzą z XII wieku. Był wówczas osadą wiejską pod władzą rodu Górków. W 1426 r. Mikołaj Górka wybudował drewniany łącznik zamku, natomiast ok. 1437 r. Łukasz Górka kościół parafialny. Ok. 1450 r. nastąpiła lokacja miasta na prawie magdeburskim. Po śmierci ostatniego członka rodu Górków (Stanisław Górka, zm. 1592), majątek przechodził kolejno w ręce rodu Czarnkowskich i Grudzińskich. W 1676 r. majątek kórnicki został kupiony przez Działyńskich, którzy władali nim przez dwa stulecia. W tym okresie nastąpił rozkwit rezydencji, miasta oraz okolicznych wiosek. Teofila z Działyńskich Szołdrska-Potulicka znacznie rozbudowała rezydencję, a także unowocześniła miasto sprowadzając do niego nowych mieszkańców, kupców i rzemieślników, którym nadała liczne przywileje.Od 1793 r. Wielkopolska należała do zaboru pruskiego jako prowincja o nazwie Prusy Południowe. Mieszkańcy Kórnika walczyli w powstaniach wielkopolskich w latach 1794 i 1806. W okresie zaboru właścicielem dóbr kórnickich był Tytus Działyński, który przebudował zamek, unowocześnił folwarki, utworzył bibliotekę oraz Arboretum Kórnickie. Za swoją działalność powstańczą i postawę patriotyczną zmuszony został do emigracji, a jego majątek został skonfiskowany. Jednak po wygranym procesie dobra wróciły w ręce Działyńskich, a Tytus Działyński zajął się działalnością wydawniczą. Następnym właścicielem Kórnika był Jan Kanty Działyński,  który zebrał największą kolekcję drzew i krzewów w całej Polsce. Powiększył również zbiory biblioteczne, a także wspierał działania patriotyczne. Pod koniec XIX wieku majątek przejął Władysław Zamoyski.
 
 
  






 
 

 

 
Wnętrza zamkowe
 
 


Wejście do zamku


Zamek od strony parku.

Fosa wokół zamku.
 
 
Zamek.
 

 
Jezioro między kampingiem a miastem. Ciekawostką jest to że jest piętrowe molo od strony miasta i fontanna prawie na środku jeziora. Nie zobaczyłem niestety wozowni , która była już zamknięta jak wyszedłem z zamku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz