środa, 17 lutego 2016

Goluchów - wrzesien 2015


 Gołuchów 5 wrzesień 2015 roku.
Do Gołuchowa wybrałem się w piątek 4 września po dotarciu do miasteczka udałem się na kamping. Na kampingu w recepcji zostałem ostrzeżony przez młodego motocyklistę, że jest zlot motocyklistów i będzie bardzo głośno. Wracając z kampingu zobaczyłem ogromny parking i postanowiłem na nim przenocować. Rano pojechałem pod zamek.
Modernizacji zamku, polegającej na dobudowaniu budynku mieszkalnego w pobliżu oryginalnego dworu i połączeniu ich skrzydłami oraz wykonaniu arkadoweloggi w elewacji wejściowej, dokonano na zlecenie Wacława Leszczyńskiego, wojewody kaliskiego i kanclerza wielkiego koronnego (syna Rafała Leszczyńskiego, który odziedziczył zamek w 1592) w latach 1600-1619. Zamek nabrał wówczas charakteru renesansowo-manierystycznej rezydencji magnackiej.
Leszczyńscy w 1695 sprzedali Gołuchów Suszkom. Następnie zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli (Górowscy, Chlebowscy, Swinarscy, Suchorzewscy), popadając stopniowo w ruinę. W 1856 (niektóre źródła podają 1853) Tytus Działyński, w związku z nadchodzącym ślubem swojego syna Jana Kantego z Izabellą z Czartoryskich Działyńską (córką księcia Adama Jerzego Czartoryskiego) zakupił to, co pozostało z Gołuchowa, z przeznaczeniem na przyszłą siedzibę nowożeńców. Ponieważ Jan Działyński finansował i organizował powstanie styczniowe na terenie Wielkopolski, upadek powstania i zaoczny wyrok skazujący wydany na niego przez władze pruskie (uchylony dopiero w 1871) zmusił go do emigracji. Dla zabezpieczenia Gołuchowa przed konfiskatą, Izabella formalnie odkupiła zamek z rąk Działyńskich (de facto zamek stanowił zastaw pożyczek udzielonych Działyńskiemu przez Czartoryskich) i w latach 1875-1885 przeprowadziła gruntowną odbudowę połączoną z remontem. Przy przebudowie zrezygnowano z odbudowy najstarszej części zamku, otwierając widok na arkadowy dziedziniec. Wmontowano sprowadzone z Włoch, Francji i Hiszpanii oraz reprodukowane na miejscu marmurowe kominki, obramowania okien i mozaiki. Zamek, nie tracąc nic ze swych oryginalnych, renesansowych cech, nabrał charakteru romantycznego.W wyposażeniu i urządzeniu wnętrz zamkowych Izabella akcentowała związki Gołuchowa z rodem Leszczyńskich poprzez umieszczanie Wieniawy (herbu Leszczyńskich), często z koroną, w wielu widocznych miejscach, m.in. nad kominkami. Paradoksalnie, król Stanisław Leszczyński nigdy w Gołuchowie nie przebywał. Zamek jest otoczony 162-hektarowym parkiem angielskim zaprojektowanym przez Adama Kubaszewskiego, zawierającym wiele okazów rzadkich i egzotycznych drzew .W parku znajduje się mauzoleum-kaplica grobowa w którym spoczywa fundatorka, Elżbieta Izabella z Czartoryskich Działyńska.
 

Wejście do zamku. Zwiedzanie zaczyna się od pomieszczeń w piwnicach zamkowych.











 
W Kórniku były ładne podłogi t Gołuchowie sufity.






Wnętrza zamkowe. Wnętrz zamkowe udało mi się zwiedzić dwa razy na ten sam bilet. Pani która oprowadzała ( właściwie można powiedzieć, że otwierała poszczególne sale i je zamykała ) spytała się mnie ( wychodziłem ostatni ) czy się podobało ,powiedziałem że tak tylko że za szybko było to zwiedzanie. Pani zaproponowała żebym dołączył się do następnej grupy i zwiedził jeszcze raz - co z chęcią uczyniłem.

 
Dziedziniec Zamkowy.
 
 


 
Zamek od strony parku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz