niedziela, 8 maja 2016

Siewierz, Zawarpie-maj 2016

niedziela 8 maj 2016
Siewierz, Zawarpie
Po sobotnich pracach ogródkowych postanowiłem ruszyć choć na chwilkę z domu. Pojechałem szukać wiatraka w Zawarpiu. Po drodze mijam Siewierz wjeżdżam do miasteczka zobaczyć zamek.
Po nadaniu praw miejskich Siewierzowi (ok. 1276 r.), nowo lokowane miasto założono 2 km na północ od dawnego grodu. Prawdopodobnie wówczas w zakolu rzeki Czarnej Przemszy pośród jej rozlewisk i bagien, które stanowiły naturalny czynnik obronny, wzniesiono nową drewniano–ziemną siedzibę kasztelanów. Usytuowana była ona na sztucznej wyspie usypanej z ziemi i wzmocnionej drewnianymi palami.
Początki murowanego zamku nie zostały do tej pory jednoznacznie ustalone. Przypuszcza się, że pierwsza murowana faza gotyckiego zamku powstała już za panowania książąt bytomskich w 1 połowie XIV. Pierwszym elementem murowanym był cylindryczny stołp o średnicy 9 metrów zbudowany pod koniec XIII w. przez księcia opolskiego Władysława lub jego syna Mieszka. W latach 1337-1358 książę cieszyński Kazimierz I w miejsce wału polecił zbudować mur obwodowy i wznieść od wschodu murowaną kamienicę. Brama znajdowała się wówczas w południowej części murów, czyli po przeciwnej stronie do obecnej. W 1443 r. księstwo siewierskie wraz z zamkiem i miastem wykupił od zadłużonego księcia Wacława I cieszyńskiego, biskup krakowski Zbigniew Oleśnicki. Po kilkuletnim sporze z innymi książętami śląskimi, biskupi krakowscy na mocy dokumentu księcia cieszyńskiego Wacława I, przyjęli świecki tytuł książąt siewierskich, a Księstwo Siewierskie stało się prawie niezależnym organizmem politycznym z własnym wojskiem, sejmem, monetą, surowym sądem, szlachtą. Zamek zaczął pełnić rolę administracyjnej i politycznej siedziby Księstwa Siewierskiego. W 1790 r. Sejm Wielki zlikwidował księstwo siewierskie wcielając je do Rzeczypospolitej. Opuszczony w 1790 r. przez księcia biskupa Feliksa Pawła Turskiego zamek od tamtej pory popada w ruinę. Jeszcze w czasie wojen napoleońskich był wykorzystywany militarnie. Jednak od 1807 r. przez cały XIX wiek pozostał niezamieszkany.


Weście do Zamku. Zamek Siewierski ma czynny most zwodzony podobno jest jeszcze jeden taki w Polsce w Malborku.

 Wieża.




Zamek widziany z dziedzińca.

  Przeciwwaga zwodzonego mostu.

Widok Zamku.

Po zwiedzeniu Zamku ruszam do Zawarpia w poszukiwaniu wiatraka.






Oto mój pierwszy znaleziony wiatrak.
Do tej pory widziałem wiatraki w skansenie. Wiatrak stoi na prywatnej posesji niestety nie dało się wejść do środka ani bliżej na bramie i furtce wisiały kłódki.
Liczy się to że znalazłem.

4 komentarze: