poniedziałek, 15 października 2018

Litwa-Troki- 6 października 2018

W dniach od 6 do 8 października 2018 roku postanowiłem zwiedzić Litwę. Mój wyjazd podzieliłem na trzy części i dla każdej miejscowości, którą odwiedziłem, będzie osobny post: Troki, Wilno i Kowno.

Litwa

Republika Litewska – państwo w Europie, jeden z krajów bałtyckich, członek Unii Europejskiej i NATO; graniczy od zachodu z Rosją (obwodem kaliningradzkim), od południowego zachodu z Polską, od wschodu z Białorusią, od północy z Łotwą.
Pierwsza wzmianka o Litwie pochodzi z 14 lutego 1009, jednak państwo litewskie powstało dopiero w XIII wieku. Królestwo Litwy – średniowieczne państwo litewskie istniejące w latach 1251–1263; jedynym królem był Mendog. W XV wieku ówczesne Wielkie Księstwo Litewskie, po zajęciu ziem księstw Rusi Kijowskiej, było największym terytorialnie państwem w Europie. W wyniku unii w Krewie (1385) weszło w związki z Królestwem Polskim (Koroną), które przerodziły się w 1569 w trwałą unię realną (unia lubelska), zaś Wielkie Księstwo Litewskie weszło w skład Rzeczypospolitej jako jeden z jej dwu członów. Po III rozbiorze Rzeczypospolitej (1795) Litwa do 1918 wchodziła w skład Imperium Rosyjskiego. 16 lutego 1918 aktem niepodległości Litwy Taryba proklamowała Królestwo Litwy, zależne od Cesarstwa Niemieckiego. 2 listopada 1918 powstała niepodległa Republika Litewska, okupowana w czerwcu 1940 przez Armię Czerwoną, zaś w sierpniu 1940 anektowana przez ZSRR jako Litewska SRR. 11 marca 1990 Litwa ogłosiła deklarację niepodległości. Od 1 maja 2004 jest członkiem Unii Europejskiej (informacje zaczerpnięte z Wikipedii) .

Troki.

Wyjechałem z domu w piątek 5 października ok godziny 17 . W sobotę około 14 dojechałem do Trok. Kampera  zostawiłem na podwórku u Polaka, Pana Stanisława i poszedłem zwiedzać.
Troki leżą na Pojezierzu Wileńskim,  na półwyspie między jeziorami Galwe na północy, Tataryszki na zachodzie, Łuka na wschodzie i Giełusz na południu. Ośrodek turystyczny. Miasteczko położone 28 km od Wilna. Około 5 km na południowy wschód od Trok leży poprzednia stolica Litwy (do XIV wieku), obecnie wieś, Stare Troki. W latach 1413–1795 miasto było centrum województwa trockiego w Wielkim Księstwie Litewskim.
Do 1939 znajdowało się na obszarze Polski w powiecie wileńsko-trockim ówczesnego województwa wileńskiego; siedziba wiejskiej gminy Troki ( informacje zaczerpnięte z Wikipedii).
Zamek na największej z trzech wysp jeziora Galwe polecił wybudować wielki książę Witold w latach 1404-1408. Warownia miała stanowić wsparcie dla wcześniejszego trockiego zamku położonego na półwyspie. Zbudowano dwa skrzydła i 35-metrowy donżon. Donżon, oprócz standardowych funkcji obronnych, mieścił również kaplicę i część pomieszczeń mieszkalnych. Najważniejszym elementem struktury zamkowej został czworoboczny pałac książęcy z wewnętrznym dziedzińcem otoczonym drewnianymi galeriami. Zamek był wielokrotni przebudowywany i modernizowany. Wkrótce po bitwie pod Grunwaldem zamek zaczął tracić swoje znaczenie wojskowe. W zamku kilkakrotnie gościł Władysław Jagiełło, zaś Witold zmarł na terenie zamku w 1430. Dziesięć lat później w twierdzy został zamordowany jego brat Zygmunt.

Parę zdjęć zamku.




 Makieta zamku.







Widok na donżon.


 





 Parę zdjęć wnętrz zamkowych.
Pozwiedzał bym jeszcze ale ochrona zaczęła zamykać sale, bo zbliżała się godzina zamknięcia zamku.

 Mury zamkowe.


 Jezioro Galve.
 Po drugiej stronie jeziora Galve znajduje się też zespół pałacowy. Majątek Zatrocze.

Po zwiedzeniu Zamku przeszedłem się po głównej ulicy gdzie stoją  domki karaimskie.
Karaimowie są ludem pochodzenia tureckiego. Na Litwę przybyli najprawdopodobniej w XIV wieku na zaproszenie Wielkiego Księcia Witolda. Tworzy on z Karaimów swoją przyboczną gwardię – pracują na zamku w Trokach, zasiedlają oddzielną dzielnicę, przez którą musi przejechać każdy zmierzający do siedziby księcia.
Pierwszy dzień na Litwie uważam za udany. Zamek i jego wnętrza podobały mi się. W Trokach nie zwiedziłem obiektów związanych z Karaimami czyli Kienesy - domu modlitwy karaimów, Muzeum Karaimów. Ale jak bym wszystko zobaczył to nie miał bym powodu wrócić na Litwę a tak to kto wie może kiedyś tu wrócę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz