Krótki wypad do wsi Nakło położonej w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim, w gminie Lelów. Znajdują się w niej trzy obiekty do obejrzenia Pałac, Kaplica i Dwór.
Pałac w Nakle został wybudowany w latach 1770-1780, jest on częścią zespołu pałacowego, w skład którego wchodzą jeszcze park z XVIII oraz brama z XVIII/XIX w.
W drugiej połowie XVIII stulecia właścicielami miasteczka byli Młodzianowscy. Dzięki ożenkowi z Marcyanną Młodzianowską wkrótce dziedzicem tutejszych dóbr został hrabia Kajetan Bystrzanowski. W latach 1770-1780 postawił on w Nakle okazały pałac w stylu barokowo- klasycystycznym. Autorem projektu był znany architekt Jan Ferdynand Nax. Po śmieci Kajetana pałac odziedziczył syn hrabiego, Józef Bystrzanowski. Około 1839 roku majątek przejął Michał Zbijewski, żonaty z córką Bystrzanowskiego, Teresą. Kolejnym właścicielem był ich syn, Jan Zbijewski. Zbijewscy przebudowali pałac w 2 poł. XIX wieku. Z początkiem XX wieku Jan Zbijewski sprzedał pałac i dobra Anglikowi-hrabiemu Mohl. Po jego śmierci w 1911 roku majątek nabyli bracia Borkowscy, ale po kilku latach odsprzedali go Michałowi hr. Komorowskiemu, wnukowi Michała Zbijewskiego. Rodzina Komorowskich zarządzała majątkiem do zakończenia wojny.
Po II wojnie światowej majątek wraz z pałacem znacjonalizowano i przekazano technikum rolniczemu, a później ulokowano w nim dom dziecka. Do rąk prywatnych powrócił po 1989 roku. Od 2002 roku właścicielami obiektu (trzecimi od 1989 roku) są Marzenna i Kehrt Reyherowie, którzy prowadzą jego remont. Obecnie mieści się w nim hotel.
Brama wjazdowa do Pałacu.
Widok na pałac z alejki.
Pałac z zewnątrz.
Dzięki uprzejmości właścicielki mogłem pokręcić się troszkę po pałacyku. Właścicielka opowiadała w jakim stanie go kupili. Budynek był zdewastowany zostały wyniesione wszystkie parkiety wyrwano ze ścian kable. Wewnątrz prezentuje się wspaniale, z zewnątrz jest ciągle remontowany.
Po zwiedzeniu pałacyku udaję się do wsi chcę zobaczyć Kaplicę Rodziny Zbijewskich. Kaplica znajduje się na cmentarzu w Nakle. Kiedy dojeżdżałem do cmentarza zaczęło padać. We wsi odbywała się jakaś impreza. Młodzież grała mecz na boisku, stało pełno kramów dojazd do cmentarza utrudniony, ale udało się.
Kaplica Rodu Zbijewskich.
Z tyłu Kaplicy jest wejście do krypy.
Płyty nagrobkowe Rodziny Zbijewskich.
Miałem zobaczyć jeszcze Dwór w Nakle, ale niestety kramy, tłum ludzi burza skutecznie zniechecily mnie do odwiedzenia Dworku. Ale nic straconego wybieram się do Szczekocin zobaczyć tamtejszy Pałac więc po drodze zobaczę Dwór w Nakle.Wycieczka udana mimo że przechodziły silne deszcze i nie została wykonana w pełni.
Bardzo sympatyczna wycieczka, chociaż najbardziej spodobał mi się ten kotek na komodzie :)
OdpowiedzUsuń