sobota, 24 października 2020

Kurozwęki 17 czerwiec 2020

Kurozwęki - pałac.
Kurozwęki, dawnej także Kurolęki – dawne miasto, obecnie wieś. miasto szlacheckie lokowane w 1400 roku, położone było w drugiej połowie XVI wieku w powiecie wiślickim w województwie sandomierskim. Do 1870 miasto. Pierwsze wzmianki o Kurozwękach pochodzą z XIII wieku. Około drugiej połowy XIV w. Dobiesław z Kurozwęk wybudował drewniano-murowany zamek, siedzibę rodu Kurozwęckich. Początkowo miał on charakter obronny, był jednym z pierwszych murowanych zamków rycerskich w Polsce. Zamek później wielokrotnie przebudowywano, aż osiągnął obecną formę. Według miejscowej tradycji założycielem Kurozwęk miał być czeski rycerz Poraj Sławnikowic , brat św. Wojciecha. Od co najmniej XV w. Kurozwęki posiadały prawa miejskie.  Dokładna data nadania praw nie jest znana. Przyjmuje się, że nastąpiło to przed 1400. Miasto było własnością Kurozwęckich, a później Lanckorońskich, Sołtysików  i Popielów. Na przełomie XVII i XVIII w. było ośrodkiem kalwinizmu. Lanckorońscy na jakiś czas zamienili miejscowy kościół na zbór braci polskich. 
W 1870 Kurozwęki utraciły prawa miejskie. Ostatnimi przedwojennymi właścicielami była rodzina Popielów od 1833 do 1944 roku. W latach 90. XX w. pałac w Kurozwękach wraz z otaczającymi go gruntami powrócił do swych prawowitych właścicieli – rodu Popielów herbu Sulima. Obecny właściciel pałacu, najmłodszy z rodu Popielów mieszka w dawnym budynku gospodarczym obok pałacu.


Herb Poraj rodziny Kurozwęckich.
Herb Zadora rodziny Lanckorońskich
 
Herb własny Sołtysików
Herb Sulima rodziny Popielów


Jadalnia pałacowa.

Kaplica pałacowa
Drzewo genealogiczne Popielów.

W pałacu w tej chwili znajduje się hotel, część pomieszczeń jest jednak udostępniona do zwiedzania. Mnie najbardziej przypadła do gustu sala, w której zgromadzone są pamiątki rodzinne. Obok pałacu znajduje się jedyna w Polsce hodowla bizona oraz labirynt w polu kukurydzy. Niestety obie te atrakcje oraz podziemia pałacu nie były dostępne dla zwiedzających. Obiekt wart jest odwiedzenia za jakiś czas ponieważ właściciele mają wiele planów np. wokół pałacu ma być fosa, na wzór tej, którą  pałac był kiedyś otoczony. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz