piątek, 12 lipca 2019

Bydlin, Rabsztyn 8 lipiec 2019

Dziś wycieczka do dwóch zamków: Bydlin i Rabsztyn.
Zamek Bydlin leżący na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, wybudowany w systemie tzw. Orlich Gniazd, znajduje się we wsi Bydlin w województwie małopolskim, w powiecie olkuskim.
Pierwsze wzmianki na temat zamku sięgają końca XIV w. Na wysokim, skalistym wzgórzu wzniesiono wtedy warownię – wieżę obronną. Swoją pierwotną funkcję pełniła przez około dwieście lat. Początkowym właścicielem był syn Niemierzy z Gołczy.  Do czasu, kiedy w XVI w. przeszedł na własność Bonerów, a następnie Firlejów, zamek miał około dwudziestu właścicieli. Na początku XVI w. Firlejowie dokonali przebudowy murów zamku na kościół. W okresie reformacji ok. 1570 r. Jan Firlej (ówczesny właściciel Bydlina) na krótki czas zamienił kościół na zbór ariański. W 1594 r. jego syn Mikołaj ponownie przeobraził świątynię na kościół katolicki pw. Świętego Krzyża, od którego nazwę przejęło obecnie całe wzgórze. W 1655 r. kościół zburzyli Szwedzi idący na Częstochowę. Kilkadziesiąt lat później został odbudowany przez rodzinę Męcińskich. Pod koniec XVIII w. zamek został stopniowo opuszczony i uległ ruinie. Zachowały się jedynie resztki murów i fosy. Ruiny mają kształt prostokąta o długości 24 m i szerokości 11 m. Zamek zbudowany jest z miejscowego wapienia. Średnia grubość murów wynosiła nieco ponad 2 m, a przeciętna wysokość ok. 7 m. W murach widnieją ślady zabudowanych okienek strzelniczych.





Na początku I wojny światowej, 17 listopada 1914 r., legioniści Józefa Piłsudskiego pod dowództwem komendanta Trojanowskiego okopali się, zajmując pozycje na wzgórzu zamkowym, a następnie ruszyli na stojące w Załężu wojska rosyjskie, rozpoczynając w ten sposób bitwę pod Krzywopłotami. W  bitwie zginęło 46 legionistów, a 131 było rannych i dostało się do niewoli. Bitwa powstrzymała rosyjskie natarcie. Polegli legioniści spoczywają na cmentarzu w Bydlinie. W innej kwaterze cmentarza spoczywają żołnierze austriaccy i rosyjscy.
Miejsce bitwy Józef Piłsudski  nazwał „krzywopłockimi legionowymi Termopilami”. W 1920, z inicjatywy Piłsudskiego, na cmentarzu w Bydlinie stanął pomnik – kilkumetrowy kamienny krzyż zdobiony legionowymi symbolami. . W 95. rocznicę bitwy mieszkańcy Bydlina postawili obelisk z krzyżem i dwiema tablicami; na tablicach wyryto nazwiska poległych legionistów.

Kwatera poległych Legionistów na cmentarzu w Bydlinie.

     

Legionowe symbole u podstawy krzyża.
Następnie pojechałem do wsi Rabsztyn. Celem było zobaczenie zamku i Chaty Kocjana.
Zamek  wybudowano na Wzgórzu Rabsztyńskim (447,5 m) na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej we wsi Rabsztyn w województwie małopolskim, w powiecie olkuskim. Wchodził w skład tzw. Orlich Gniazd. Zamek został wybudowany w XII wieku, początkowa jako drewniany, został wymurowany za Kazimierza Wielkiego .



W 2014 roku na wzgórzu zamkowym w Rabsztynie została zrekonstruowana z użyciem oryginalnych elementów „Chata Kocjana”, dom w którym urodził się Antoni Kocjan.
Antoni Kocjan (ur. 12 sierpnia 1902 we wsi Skalskie, zm. 13 sierpnia 1944 w Warszawie) – polski inżynier, konstruktor lotniczy szybowców, współpracownik wywiadu AK.
Niestety tym razem wyjazd był nie do końca przygotowany. Na miejscu okazało się że zamek jest  w tym roku zamknięty dla zwiedzających ( trwa remont zamku ), a  Chata Kocjana w poniedziałki jest zamknięta. Ale jak to się mówi co się odwlecze to nie uciecze. Pojadę tam w przyszłym roku , jak zamek będzie otwarty i na pewno nie w poniedziałek😊😊😊😊.




1 komentarz:

  1. Wycieczki kamperem są niesamowite. Kiedyś byłem sceptycznie nastawiony, ale w końcu się przekonałem. W zeszłym roku byłem na wycieczce kamperem po Europie i na sam koniec tej wspaniałej wycieczki stłukła mi się lampa do kampera, ale wymiana nie była kosztowna, więc wycieczkę wspominam bardzo dobrze

    OdpowiedzUsuń