Kowno.
Drugie pod względem liczby mieszkańców miasto Litwy największy ośrodek przemysłowy kraju.
Kowno leży w środkowej części kraju, na Nizinie Środkowolitewskiej, nad Niemnem, u ujścia Wilii. Do 1918 było miastem granicznym, współczesne lewobrzeżne dzielnice Aleksota i Poniemoń leżały w Królestwie Polskim. Drugie pod względem liczby mieszkańców miasto Litwy największy ośrodek przemysłowy kraju.
Kowno w dwudziestoleciu międzywojennym (od 1920) było stolicą Litwy. Więcej o Kownie możecie poczytać sobie w internecie.
Po zaparkowaniu na parkingu nad brzegiem Niemna ruszam zwiedzać. Idę w kierunku Alei Wolności która łączy ze sobą Stare Miasto z Nowym Miastem. Należy do najdłuższych ulic wyłączonych z ruchu w Europie. Przez środek przebiega rząd lip, który ponoć nadaje tej ulicy paryskiego szyku. Ale miałem pecha cała ulica jest w przebudowie, więc tego szyku nie było, tylko hałas i kurz. Aleją doszedłem do Kościoła św. Michała Archanioła.
Widok na Aleję Wolności.
Fragment ulicy po remoncie.
Kościół Zmartwychwstania Pańskiego.
Kościół Zmartwychwstania Pańskiego to monumentalna świątynia wzniesiona ( odbudowana )w latach 2004-05 na Zielonej Górze jako wotum dziękczynne za odzyskanie przez Litwę niepodległości w 1918 i 1991 roku. Pomysł wzniesienia kościoła będącego formą dziękczynienia za odzyskanie przez Litwę niepodległości pojawił się około 1920 roku. Kamień węgielny wmurowano w 1934 roku. W 1938 roku gmach gotowy był w stanie surowym . W czasie okupacji niemieckiej hale kościoła były wykorzystywane jako magazyn, po wejściu na Litwę sowietów w 1944 roku budynek zamieniono w fabrykę radioodbiorników. Idea dokończenia budowy świątyni (a właściwie jej odbudowy) pojawiła się ponownie w 1988 roku. Odbudowa kościoła zakończyła się w 2005 roku.
Na dach kościoła który jest jednocześnie tarasem widokowym można wjechać windą.
Widok na Kowno z dachu kościoła.
Wnętrze jest skromne. Odbywają się w nim nie tylko msze, ale również ważne zgromadzenia, może się w nim zmieścić nawet 4 tysiące wiernych.
Trzeba przyznać, że mają fantazję.
Ratusz.
Kościół św. Franciszka Ksawerego .
Kościół Wniebowzięcia NMP (tzw. kościół Witolda).
Gotycki kościół z początku XV w., najstarszy w Kownie, fundowany przez wielkiego księcia Witolda po bitwie nad Worsklą w 1399 r. dla franciszkanów.
Ulica Wileńska.
Najstarsza ulica w Kownie, pełno na niej sklepów z pamiątkami, kawiarni i restauracji.
Kuria w Kownie.
Tablica poświęcona animatorowi Władysławowi Starewiczowi i główni bohaterowie jego filmów.
Zamek w Kownie.
Słoneczko zachodzi trzeba ruszać w kierunku domu.
Niestety w Kownie byłem w poniedziałek więc wszystkie muzea były pozamykane.
Mój wyjazd na Litwę mogę podsumować jednym zdaniem. Muszę tu wrócić, ale na dłużej.